کاربر میهمان، به سايت انجمن قلب و عروق و تنفس ايران خوش آمدید
 

جستجو در مقالات بر اساس :

 
نام مقاله : بررسي نقش فيزيوتراپيست در برنامه جامع توانبخشي قلبي   ( تعداد دفعات نمايش : 1690 بار )
موضوع مقاله : توانبخشي قلبي
نويسنده : دکتر رضا قلمقاش

 بعد از بروز مشکلات قلبي و يا جراحي قلب؛ اغلب بيماران خود به تنهائي نيز قادر خواهند بود تا به صحنه زندگي باز گردند ولي کي و با چه ميزان توانائي معلوم نيست. در تعريف برنامه جامع توانبخشي قلبي, توسط سازمان بهداشت جهاني, بر برنامه هائي هماهنگ و چند جانبه که سعي دارند بيمارانِ قلب و عروق را در حداقل زمان و هزينه و ریسک،  به حداکثرِ کيفيتِ زندگيِ جسمي, روحي و اجتماعي برسانند, تاکيد شده است. فلذا همانگونه که در تعريف فوق نيز مشخص شده است, برنامه هاي توانبخشي با هدف بهينه سازي زمان,هزينه و کيفيت زندگيQuality of Life مطرح مي گردند.

رکن هر برنامه توانبخشي قلبي , ورزش درمانی پیشرونده مي باشد و مسئوليت تجويز, طراحي, برنامه ريزي و اجراي يک پروتکل ورزش درماني ايده آل و بهينه, بعهده فيزيوتراپيستِ گروه توانبخشي قلبي مي باشد.

چرا فیزیوتراپیست؟ چون هم به مفاهیم و تشخیصهای بیماریهای قلب و عروق و تنفس تسلط کافی دارد و هم در برنامه ریزی پروتکلهای ورزشی؛ دانش، مهارت و توانائی لازم را دارا می باشد. او موظف است تا برنامه های ورزشی را با شدت، زمان، تکرار و از نوع مناسب با وضعیت بیماران قلب و عروق طراحی نموده و بیماران را تشویق به شرکت نماید. نظارت بر اجرای صحیح ورزشها و مانیتورینگ بیماران تا زمانی که آنها قادر باشند به تنهائی ورزشها را در پارک دنبال نمایند از و ظایف گروه فیزیوتراپی است که در یک برنامه هماهنگ با کمک متخصصین قلب و پرستاران انجام می شود. نام این برنامه توانبخشی قلبی است................................................(برای دریافت اصل مقاله با انجمن تماس حاصل فرمائید)

 

استفاده از مقالات و اخبار سايت تنها با ذكر نام سايت و ماخذ بلامانع است